istanpol logo Yükleniyor
web-logo
TR EN
SILA SEZGE ÇINAR
ARAŞTIRMACI

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden; yüksek lisans derecesini ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Projeler ve STK Yönetimi Bölümü ve Uppsala Üniversitesi Barış ve Çatışma Araştırmaları Bölümü ile ortak yürüttüğü sivil toplum kuruluşları ve göç temalı tezi ile almıştır. 

2015-2016 yılları arasında Vatikan Büyükelçiliği Caritas göç ünitelerinde; 2016-2017 yılları arasında ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin görevlendirmesiyle İKGV’de Mülteci Koruma Sorumlusu olarak çalışmıştır. Sivil toplumda ve sahada edindiği deneyimlerini; 2017-2018 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak öğrencilerine aktarma fırsatı bulmuş ve bu alanlarda çeşitli gazete ve dergiler için röportajlar yapmış, yazılar yazmıştır.

2018-2022 yılları arasında, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın Kırsal Kalkınma Programı’nı yönetmiştir. Bu süreçte Özyeğin Üniversitesi Disiplinlerarası Çocuk Hakları Laboratuvarı’nı kurarak; 2020-2021 yılları arasında Goethe Enstitüsü’nde Türkiye’nin en büyük Avrupa Birliği kültür-sanat fonlarından birini koordine etmiştir. 2022 yılında Permatürk Vakfı’nda müdür olarak görev yapmış; şu an ise kurucu ortağı olduğu Tilya Ekolojik Sosyal Kooperatifi için çalışmalarına devam etmektedir.

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü bünyesinde, insani ve sosyal kalkınma alanında yaptığı araştırmalarıyla siyasi partilere ve yerel yönetimlere yönelik politika raporları hazırlamaktadır.