istanpol logo Yükleniyor
web-logo
TR EN
DR. EDGAR ŞAR
DİREKTÖR, YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Edgar Şar, İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IstanPol), kurucularındandır ve şu anki direktörüdür. Ocak 2024’te Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde “Seçimli Otoriterlikle Mücadele: Türkiye ve Macaristan’da Siyasi Muhalefetin Seçim Stratejileri” başlıklı teziyle doktorasını tamamlamıştır. Güncel araştırmalarında otokratikleşme süreçleri ve bu süreçlerde muhalefet partilerinin stratejilerine yoğunlaşan Dr. Şar’ın akademik ilgi alanları arasında demokratikleşme, popülizm, otoriterleşme, laiklik ve demokrasi kuramları, Ortadoğu’da din-devlet-toplum ilişkileri, Türkiye siyaseti ve anayasa hukuku bulunmaktadır.

Daha önce Berlin merkezli düşünce kuruluşu SWP bünyesinde kurulan Uygulamalı Türkiye Çalışmaları Merkezi’nde (CATS) araştırma bursu alan Dr. Şar, şu anda Orta Avrupa Üniversitesi (CEU) Demokrasi Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

IstanPol’ün yanı sıra araştırmacı olarak bulunduğu kurumlarda birçok akademik ve politika temelli araştırma yürüten Dr. Şar, Türkiye’de sıkça basına siyasi yorumcu olarak görüş vermekte; Türkiye siyaseti ve dış politikası hakkında makaleler kaleme almaktadır.

edgarsar@istanpol.org